Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół

Data publikacji: 2014-02-24, Data modyfikacji: 2014-02-24
A A AWydrukDrukuj  
 

W marcu rusza rekrutacja do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych i gimnazjów. Na jakie zmiany musimy się nastawić w roku szkolnym 2014/2015?

18 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. zwana „ustawą rekrutacyjną”. Określa ona między innymi kryteria zapisów do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych i gimnazjów.

Zgodnie z zapisami do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. Jeżeli liczba kandydatów chętnych do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole jest równa liczbie miejsc, jakimi dysponuje dana placówka komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydatów i na tym kończy proces rekrutacji.

W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych na terenie gminy niż liczba miejsc na I etapie postępowania rekrutacyjnego będą brane pod uwagę łącznie następujące kryteria (ustawowe):

1) wielodzietność rodziny (rodzina wychowująca troje lub więcej dzieci),

2) niepełnosprawność kandydata,

3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,

4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,

5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,

6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,

7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Kryteria mają jednakową wartość.

II etap postępowania rekrutacyjnego:

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w I etapie rekrutacyjnym lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole, oddział przedszkolny dysponuje nadal wolnymi miejscami w roku szkolnym 2014/2015, dyrektor przedszkola, szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym ustala dodatkowe kryteria i ich wartość. Spełnienie dodatkowych kryteriów należy potwierdzić odpowiednimi oświadczeniami.

Kandydaci zamieszkali poza gminą mogą być przyjęci do publicznego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego będą wolne miejsca w danym przedszkolu/ oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.

Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczne przedszkole/oddział przedszkolny w szkole podstawowej nadal dysponuje wolnymi miejscami - dyrektor przedszkola/szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno się zakończyć do końca roku szkolnego tj. do 31 sierpnia 2014r.

Do przedszkola przyjmowane są dzieci 3, 4, 5-letnie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być przyjęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.

W szkołach podstawowych funkcjonują oddziały przedszkolne. Przyjmowane będą do nich dzieci 5-letnie (rocznik 2009) i 6-letnie (rocznik od 01.07. 2008r. do 31.12.2008 r.).

Dzieci z rocznika 2009 i 2008 (urodzone od 1 lipca do 31 grudnia 2008r.) obowiązkowo muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Te kontynuujące edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole nie biorą udziału w rekrutacji – rodzice składają jedynie deklarację dotyczącą dalszego uczęszczania dziecka do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole. Wnioski o przyjęcie kandydata (po raz pierwszy) do publicznego przedszkola, oddziału publicznego można będzie pobrać u dyrektora przedszkola (nauczyciela), w sekretariacie szkoły, ze strony internetowej przedszkola-szkoły.

Zapisy do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych będą prowadzone od 3 marca do 31 marca 2014 r.

Do klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów, w pierwszej kolejności będą przyjmowani kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły. Kandydaci spoza obwodu będą przyjmowani w przypadku dysponowania przez szkołę wolnymi miejscami na zasadach określonych w ustawie. Dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów zobowiązani są podać dodatkowe kryteria postępowania rekrutacyjnego (statutowe) do końca lutego 2014 r. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola/szkoły.

W roku szkolnym 2014/2015 do szkoły pójdą dzieci sześcioletnie, które urodziły się w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2008 r. Do klasy pierwszej również mogą pójść (na wniosek rodziców) dzieci urodzone między 1 lipca a 31 grudnia 2008 r. W szkołach podstawowych funkcjonują oddziały przedszkolne czynne 5 godzin. Przyjmowane są do nich dzieci 5-letnie (rocznik 2009) i 6-letnie (rocznik od 01.07.2008 r. do 31.12.2008 r.).

Szczegółowe informacje o terminach i trybie naboru dostępne będą w każdym przedszkolu i każdej szkole i na portalu edukacyjnym www.e-oswiata.olesnica.pl.

UM Oleśnica, Źródło artykułu: www.olesnica.pl, Autor zdjęć: UM Oleśnica
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oleśnicki

Powiat oleśnicki – powiat w województwie dolnośląskim, którego siedziba jest Oleśnica. W jego skład wchodzą gminy: Oleśnica, Bierutów, Międzybórz, Syców, Twardogóra, Dobroszyce, Dziadowa Kłoda oraz miasta Oleśnica, Bierutów, Międzybórz, Syców, Twardogóra.

W powiecie olbrzymie wrażenie robi Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka, które jest olbrzymim ogrodem leśnym ze wspaniałymi okazami roślin. Kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie powiatu jest drewniany kościół filialny pw. św. Marka we wsi Święty Marek oraz rezerwat przyrody Lorka. Duża ilość tras rowerowych urozmaicana spędzenie czasu w powiecie. Do dyspozycji jest także szlak kajakowy, z którego chętnie korzystają odwiedzający.     

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola