Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Oleśnickie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 2014-03-01, Data modyfikacji: 2014-03-04
A A AWydrukDrukuj  
 

Dzisiaj w Oleśnicy na rondzie, któremu miasto nadało imię Żołnierzy Wyklętych, uczczono pamięć polskiego powojennnego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość, która rozpoczęła się o godz. 17, zorganizował oleśnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz kibice Śląska Wrocław z FC Oleśnica.

Złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz przypomniano życiorys Danuty Siedzikówny, sanitariuszki o pseudonimie "Inka", która zginęła w 1946 roku w wieku 17 lat.

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu oraz Urząd Miasta Oleśnicy zapraszają w dniach 11-31 marca na wystawę fotografii pt. "Tropem wilczym", która upamiętnia Żołnierzy Wyklętych. Mimo zakończenia wojny nie złożyli broni. Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej - Powstania Antykomunistycznego. W beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata, przez ponad 10 lat prowadzono walkę z okupantem i rodzimymi kolaborantami.

Poprzez prezentację fotografii oraz poszczególnych historii z nimi związanymi, celem owego przedsięwzięcia jest przybliżenie wiedzy o tych zapomnianych bohaterach przede wszystkim młodzieży, ale też studentom i osobom starszym. Wystawa wędruje po całej Polsce. Dociera wszędzie tam, gdzie historie Żołnierzy Wyklętych chcą być usłyszane i zapamiętane.

Organizatorem wystawy, którą będzie można oglądać w Oleśnicy w dniach 11-31 marca, jest warszawska Fundacja Wolność i Demokracja. Na Dolnym Śląsku patronuje jej Stowarzyszenie Odra-Niemen, a autorem i wykonawcą jest Adam Borowski z Oficyny Wydawniczej Volumen.

UM Oleśnica, Źródło artykułu: www.olesnica.pl, Autor zdjęć: UM Oleśnica
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oleśnicki

Powiat oleśnicki – powiat w województwie dolnośląskim, którego siedziba jest Oleśnica. W jego skład wchodzą gminy: Oleśnica, Bierutów, Międzybórz, Syców, Twardogóra, Dobroszyce, Dziadowa Kłoda oraz miasta Oleśnica, Bierutów, Międzybórz, Syców, Twardogóra.

W powiecie olbrzymie wrażenie robi Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka, które jest olbrzymim ogrodem leśnym ze wspaniałymi okazami roślin. Kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie powiatu jest drewniany kościół filialny pw. św. Marka we wsi Święty Marek oraz rezerwat przyrody Lorka. Duża ilość tras rowerowych urozmaicana spędzenie czasu w powiecie. Do dyspozycji jest także szlak kajakowy, z którego chętnie korzystają odwiedzający.     

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola